Napĺňa sa Orwellova vízia?

Autor: Anežka Richtariková | 28.5.2019 o 17:41 | (upravené 29.5.2019 o 17:25) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1547x

Neviem, čo sa stalo so svetom. Okolo mňa sa pohybujú zvláštni ľudia – každý napojený na vlastné technické zariadenie, ktoré ho ovláda. Naozaj... Má nad ním úplnú moc.

Ako to vyzerá? Určite ste si všimli, že mnohí ľudia okolo nás sa dobrovoľne premiestnili do virtuálneho sveta. Nie fyzicky. Mentálne.

Dobre to vidno v škole. Akonáhle zazvoní na prestávku, žiaci sa húfne vrhnú na košíček s mobilmi, ktoré tam museli pred hodinou odložiť a silou blesku sa pripoja. Alebo odpoja?

Niekedy sa zdá, že sú odpojení aj počas hodiny. Nevedno, či sú odpojení ešte, alebo už. Snažím sa ich vtiahnuť do reality, a tak na vlastnej koži cítim zápas o najdôležitejšiu zručnosť 21. storočia – schopnosť sústrediť sa.

Situácia sa zhoršuje takmer zo dňa – na deň.

Možno trochu hyperbolizujem, no obávam sa, že onedlho to bude vyzerať tak, že či budete rozprávať neviem aké pikošky, tancovať, spievať, vyzliekať sa, robiť divadlo, hrať pantomimu a neviem čo ešte,... nevrátite ich späť.

Vplyv internetu a sociálnych sietí na ľudí pôsobí priam toxicky.

Uzatvárajú sa, prestávajú komunikovať z tváre do tváre, nedokážu sa vyjadrovať verbálne, rozlišovať realitu od virtuálnej reality, strácajú identitu aj integritu, emocionálnu a hlavne sociálnu gramotnosť,... prestávajú myslieť. To posledné ma trápi najviac. Testy, zamerané na čitateľskú gramotnosť a logiku, ktoré mi kedysi žiaci písali takmer bezchybne, dnes nenapíše bezchybne takmer nikto.

Do ich výrazu sa vkradol zvláštny smútok, strach, neistota,... chýba radosť a nadšenie.

Datový analytik František Vrábel hovorí o tom, ako Facebook zneuživa neurovedy:

„Vytváří takzvané Echo Chambers, lidi uzavírá do co nejmenších skupin za pomoci zneužití poznatků neurověd. Chce, aby vznikla závislost na používání Facebooku. Na tom je postaven systém „lajků“, lidé dostávají odměnu s každou návštěvou. Mozek nerozlišuje mezi malou a velkou odměnou, takže je snazší jít si na Facebook pro „lajk“ než třeba vystudovat vysokou školu, když to přeženu. Odměna pro mozek je ale stejná. Normálně byste dostal třeba jednu odměnu denně, ale na Facebooku jich dostanete desítky, někdo stovky, tisíce. Mozek je z toho úplně vedle.“ https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/frantisek-vrabel-dezinformace-fake-news-rusko-facebook_1903130001_ogo

Správanie ľudí okolo mňa mi silne pripomína Orwellov román 1984. Avšak s jedným rozdielom, hrdinovia románu  sa snažili vzdorovať. Nikdy by mi nenapadlo, že ktosi vstúpi do tohto neslobodného priestoru dobrovoľne. Naozaj si neuvedomuje to, čo Orwell zobrazoval metaforou: veľký brat sa pozerá?...

Facebook primárně nevydělává na sociální síti, peníze mu přináší produkt, příjem má z prodeje identit lidí. Jeho produktem jsou extrémně přesné identity lidí, často přesnější, než co o sobě sami ti lidé vědí. ... Je to dáno obrovskou mediální a lobbistickou silou Facebooku, který se snaží, aby se neukázalo, co vlastně dělá. Jakmile by se lidé dozvěděli, že obchoduje s jejich identitami, mohlo by to pro něj znamenat konec. Nebo by neměl hodnotu 400 miliard dolarů, ale třeba jen setinu,“ konštatuje F. Vrábel. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/frantisek-vrabel-dezinformace-fake-news-rusko-facebook_1903130001_ogo

F. Vrabelovi sa podarilo vyvrátiť tvrdenie, že ruská propaganda neexistuje. Jeho firma sleduje 90% celosvetového spravodajského obsahu, je trikrát až desaťkrát väčšia ako Google News. Vytvorili sofistikovaný informačný systém, ktorý vyhľadáva nové zdroje informácií na internete: „Náš systém se snaží pracovat jako lidský mozek: s jazykem, jeho morfologií, významem a kontextem. Té disciplíně se obecně říká sémantická analýza, v tom jsme skvělí. Když pracujeme s takovým množstvím dat, klasická sémantická analýza je málo, protože kvůli množství dat je v nich spousta šumu, který musíme odsunout a z těch velkých dat vytáhnout signál.“ https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/frantisek-vrabel-dezinformace-fake-news-rusko-facebook_1903130001_ogo

Svet nemožno vrátiť späť.

Riešením podľa mňa nie sú regulácie ani zákazy. Žiak, ktorý odloží mobil, nemusí vystúpiť z virtuálnej reality.

To slobodné rozhodnutie pre život tu a teraz je na každom z nás.

 

Verím, že to spolu dokážeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Pakovia z parlamentu, R.I.P. SaS, a Babiš v suchu (týždeň Petra Schutza)

Vajatanie Európy zvyšuje pravdepodobnosť vojny v Zálive.

Dane budú nižšie. Kto ušetrí najviac?

Zmení sa daň z príjmov aj nezdaniteľné minimum.


Už ste čítali?