Utajená pravda o atómových elektrárňach

Autor: Anežka Richtariková | 26.5.2019 o 16:31 | Karma článku: 10,04 | Prečítané:  7468x

Stretnutie Pelegriniho s Putinom kvôli palivu do atómových elektrární v čase, keď HBO uvádza obraz o dosiaľ utajovaných skutočnostiach po výbuchu v Černobyle, je šokujúce.  

Vyjadrenia Pelegriniho o bezpečnosti našej atómovej elektrárne mi silne pripomínajú propagandistické vyhlásenia vtedajších komunistických pohlavárov, ktorí ani len netušili, ako elektráreň funguje, pretože nemali dostatočné vzdelanie.

Ako sa to mohlo stať?!

Zlyhal ľudský faktor alebo technika?

Ako bolo možné, že starší inžinier mal len 25 rokov? ...

Vie sa p. Pelegrini zaručiť, že v krajine preslávenej korupciou sa niečo podobné nemôže stať?

Život po výbuchu pripomína magický realizmus, nikto nevie, čo sa stalo... Komunistické vedenie uzavrie priestor, odpojí telefóny, nikoho nepustí von... Je otázne, či ľudia uviazli v rádioaktívnom priestore alebo fixnej idei, ktorou komunisti vymývali jednoduchým ľuďom mozgy – že všetko je bezpečné a nič sa nemôže stať. Zatiaľ čo v Nemecku nesmeli ľudia vychádzať von kvôli zvýšenej rádiacii, v Černobyli sa deti hrali na ihrisku, akoby sa nič nestalo...

Prvá reakcia po výbuchu elektrárne bola, či to nebol teroristický útok. Najdesivejšie je, že to zaznelo omnoho skôr, ako sa svet zmenil po 11. septembri. Dnes, v dobe terorizmu a nebezpečných hackerských útokov, keď nás chce Pelegrini presvedčiť, že sú naše atómky bezpečné, to vyznieva ako hotové bláznovstvo, ktorému snáď súdny človek nemôže veriť.

Černobyľ je výsledkom zlých politických rozhodnutí! Sú ukážkou, ako dokáže ktosi v mene moci obetovať zástupy civilných bezbranných ničnetušiacich ľudí, dokonca ohroziť celé ľudstvo. Keď sa vedúci baníkov zachraňujúcich hlavný zdroj vody opýtal, či bude o nich postarané, komunistický pohlavár mu odpovedal, že nevie. Zaobchádzanie politikov tu zjavne pripomína stalinské Gulagy. Emily Watsonová predstavuje vo filme fiktívnu jadrovu fyzičku, ktorá symbolizuje ruských vedcov, ktorí skončili v pracovných táboroch, alebo ich umlčala KGB.

„Katastrofa v Černobyle ovplyvnila životy približne 600 000 ľudí. Oficiálne dokumenty rozdeľujú obete radiácie do niekoľkých kategórií. Napríklad, najväčšia skupina pozostáva z 200-240 tisíc likvidátorov - záchranárov, vojakov, ktorí vykonávali dekontaminačnú prácu, hasičov a policajtov. Okrem toho existuje skupina približne 116 tisíc obyvateľov znečistených oblastí v blízkosti Černobyľa. Ďalších 220 tisíc ľudí bolo evakuovaných neskôr zo znečistených území Bieloruska, Ukrajiny a Ruska. Napriek tomu asi 5 miliónov ľudí v súčasnosti žije v znečistených oblastiach. Celkovo sa viac ako 10 miliónov ľudí považujú za chorých z dôvodu černobyľskej katastrofy, 3,2 milióna len na Ukrajine (zvyšok je zaznamenaný v Bielorusku a Rusku).“ https://www.chernobylwel.com/sk/cernobylska-historia

Fatálne následky úniku radiácie vo Fukušime sú dôkazom toho, že nijaká atómová elektráreň nie je bezpečná a môže sa stať ekologickou katastrofou, ktorá môže zničiť celú planétu.

„Po celém Japonsku je podle studií v důsledku havárie ve Fukušimě vystaveno riziku onkologických onemocnění až 66 tisíc lidí. Dvě nevládní organizace v zemi navíc zveřejnily výzkum, podle kterého se kolem Fukušimy mnohanásobně zvýšil výskyt rakoviny štítné žlázy u dětí a lidí mladších 18 let.

I když nejsou přímé důkazy o souvislosti mezi havárií a tímto onemocněním, tak lékaři upozorňují, že stejná situace byla ve střední a východní Evropě po havárii v Černobylu.“ https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1721977-obrazem-fukusima-po-peti-letech-nasledky-zvysene-radiace-se-objevuji-dodnes

„Greenpeace tvrdí, že žiadny reaktor nie je bezpečný, všetky sú nebezpečné vo svojej podstate. Aké sú tieto riziká spojené s jadrovými reaktormi?

Všetky komerčné jadrové reaktory obsahujú vo svojich jadrách obrovské množstvo rádioaktivity: ak je čo i len zlomok z nich uvoľnený do životného prostredia, je to dosť na spôsobenie dlhodobej, silnej kontaminácie rozsiahlych geografických oblastí. Toto nie je problém len podivne naprojektovaných reaktorov, napríklad ako ten v Černobyle, ale tento problém sa týka každého reaktora. Najnovšie reaktory z tzv. III. generácie, ako je napríklad francúzsky EPR, sú väčšie a obsahujú ešte viac rádioaktivity ako existujúce modely.

Fukushima je pripomienkou, že „jadrová bezpečnosť" v skutočnosti neexistuje. Existujú iba jadrové riziká týkajúce sa každého jedného z reaktorov vo svete, a tieto riziká sú nepredvídateľné. V každom okamihu by nepredvídaná kombinácia technologických porúch, ľudských chýb alebo prírodných katastrof mohla viesť k tomu, že by sa reaktor vymkol z kontroly.“ http://www.greenpeace.org/slovakia/sk/kampane/Energia/Jadrova-energia/Jadrove-havarie/Fukusima/Fukusima---otazky-a-odpovede/

 

Včera sa konali voľby do Európskeho parlamentu. Nízka účasť Slovákov a vysoký počet hlasov pre extrémistickú ĽSNS dokazuje malý záujem o budúcnosť EÚ, ľahostajnosť k veciam verejným. Predpokladám, že v inej krajine, napr. v Rakúsku, by sa okamžite zdvihla vlna protestov, ak by ich predseda vlády vyjednával s Putinom kvôli atómke.

Možno je to pozostatok postkomunistickej mentality, že si Slováci ešte stále neuvedomujú, akú zodpovednosť nesú za budúcnosť, že aj od nich závisí, v akej EÚ budú žiť ich deti. A nie je to len o peniazoch a eurofondoch, o tom, že môžeme profitovať, je to predovšetkým o zodpovednosti.

Film Černobyľ by som odporúčala každému, ale hlavne analyzovať ho povinne na hodinách dejepisu.

 

Nech už nikdy nedopustíme, aby sa minulosť zopakovala!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Pakovia z parlamentu, R.I.P. SaS, a Babiš v suchu (týždeň Petra Schutza)

Vajatanie Európy zvyšuje pravdepodobnosť vojny v Zálive.

Dane budú nižšie. Kto ušetrí najviac?

Zmení sa daň z príjmov aj nezdaniteľné minimum.


Už ste čítali?